Barcelona wybiera Linuxa i open soruce

0

Niech żyje open source

Hiszpańska gazeta El Pais donosi, że miasto Barcelona przygotowuje się do przeniesienia systemów administracyjnych na otwarte oprogramowanie. Pierwszym krokiem ma być wymiana wszystkich programów na odpowiedniki open source, a ostatecznie przeniesienie się z systemu Windows na darmowego Linuxa. Do końca roku 70% oprogramowania pochodzić będzie z otwartych źródeł, a w pełni plan ma zostać zrealizowany pod koniec wiosny 2019 roku.

Same korzyści

Żeby to osiągnąć, miasto zamierza rozpocząć outsourcing projektów IT skierowany do lokalnych małych i średnich przedsiębiorców. Plan zakłada także zatrudnienie 65 nowych programistów, których zadanie będzie polegało na budowie potrzebnego, niedostępnego za darmo oprogramowania. Przykładem jest internetowa platforma, dzięki której małe przedsiębiorstwa będą mogły uczestniczyć w przetargach publicznych.

Poprzez swoje działania, Barcelona wpisuje się w ruch „publiczne pieniądze – publiczny kod„, zgodnie z którym oprogramowanie wytworzone za publiczne pieniądze, powinno być dostępne za darmo dla jego obywateli. Urzędnicy nie ukrywają, że przejście na oprogramowanie open source pozwoli zaoszczędzić także sporo pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here