Chińska policja w posiadaniu okularów rozpoznających twarze

1

Nowa broń?

Chińska policja dostała nowe narzędzie inwigilacji. Do swojego arsenału może dopisać okulary przeciwsłoneczne z wbudowanym systemem rozpoznawania twarzy. Lokalne media donoszą, że są one testowane na stacjach kolejowych miasta Zhengzhou, które jest tłumnie odwiedzane w czasie świętowanych w lutym, zgodnie z kalendarzem księżycowym, obchodów nowego roku. Zdaniem policji, dzięki nowej technologii udało się złapać siedmiu podejrzanych i 26 osób podróżujących pod fałszywą tożsamością.

Nie dla każdego. Na razie

Technologia opracowana została przez chińską firmę LLVision Technology Co. Dyrektor generalny spółki, Wu Fei twierdzi, że w ten sposób policja może zareagować natychmiast, w przeciwieństwie do śledzenia nagrań z kamer typu CCTV. Okulary mają identyfikować osoby, w bazie składającej się z 10 tysięcy podejrzanych, w czasie 100 milisekund. Swój produkt firma wysłała do Afryki, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Europy. Cena rynkowa ma wynosić 4000 juanów (około 2000 złotych).

W celu ochrony prywatności, firma sprawdza swoich klientów i nie sprzedaje technologii rozpoznawania twarzy zwykłym konsumentom. Przynajmniej dopóki lepiej nie zrozumiemy potencjalnych skutków społecznych.

Komentuje Wu Fei.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here