Czy posiadanie własnego samochodu może stać się nieopłacalne?

0

Będzie taniej, tylko kiedy?

Technologia autonomicznych samochodów może zmienić to, jak obecnie patrzymy na transport. Ale czy w przyszłości może się to wiązać z tym, że zrezygnujemy z posiadania własnego samochodu? Portal QuoteWizard postanowił przeprowadzić wstępne badanie na ten temat.

Dwóch pasażerów (jeden z Seattle, drugi z Denver) przez jeden miesiąc przemieszczało się korzystając tylko z serwisów Uber i Lyft. Roczny koszt takiej usługi został przeliczony na około 14.000 dolarów (48 tysięcy złotych). Jednak spora część z tej sumy trafia bezpośrednio do kierowcy. Wstępne obliczenia wykazują, że przy użyciu technologii samojeżdżących samochodów, w 2027 roku koszt ten spadłby nawet dwukrotnie (w granicach 6500 dolarów). Z kolei przewidywany koszt rocznego poruszania się samochodem wyliczany jest na około 7500 dolarów.

Badania te oczywiście opierają się na niedokładnych danych i niepewnym rozwoju technologii autonomicznych samochodów. Wyliczenia takie dotyczyć mogą głównie dużych miast i nie biorą pod uwagę możliwości korzystania z transportu publicznego, dzięki któremu już dziś coraz więcej osób rezygnuje z codziennego użytkowania samochodu. „Nasze badanie dotyczy zurbanizowanych terenów. Minie jeszcze znacznie dłużej niż dekada, zanim ktoś z Wyoming zdecyduje się by zrezygnować z samochodu” – dodaje Lee Prindle, jeden z uczestników badania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here