Dlaczego drzewa przy rzekach, w których żyją łososie, rosną trzy razy szybciej?

0

Drzewa, łososie i niedźwiedzie

Łosoś to gatunek anadromiczny – zaczyna życie w słodkowodnych jeziorach, strumieniach i rzekach, a następnie migruje do słonej wody, gdzie spędza od dwóch do siedmiu lat, aby powrócić na tarło do słodkiej wody. Dlaczego łososie większość czasu spędzają w słonych wodach? Słodkowodne jeziora, strumienie i rzeki są ubogie w składniki odżywcze. Aby się rozwinąć, łosoś potrzebuje obfitości pokarmu dostarczanego przez morze.

Dorosły łosoś zawiera średnio 130 gramów azotu, 20 gramów fosforu i ponad 20 000 kilodżuli energii w postaci białka i tłuszczu. Dwa pierwsze składniki stanowią niezbędne źródło rozwoju drzew. W jednym z badań stwierdzono, że drzewa na brzegach rzek zasiedlonych przez łososie rosną ponad trzy razy szybciej niż ich odpowiedniki wzdłuż rzek wolnych od łososia. 

Odwiedzając rzekę w czasie tarła możemy zobaczyć niedźwiedzie, wilki, orły, kruki, wrony, mewy i wydry które polują na bogatego w składniki odżywcze łososia. Niedźwiedzie często zaciągają swój połów na brzeg strumienia. W wielu wypadkach zjadają tylko najbardziej wartościowe dla nich części, zostawiając resztę. Z czasem niezjedzone resztki rozkładają się, a substancje odżywcze stają się dostępne dla roślin w strefie nadbrzeżnej.

Obopólna korzyść

Warto dodać, że drzewa potrzebują łososi tak samo, jak łososie potrzebują drzew. Ich korony dają cień, który pozwala utrzymać ikrę w odpowiedniej temperaturze. Spadające z drzew liście i igły zapewniają młodym łososiom pożywienie (a ściśle zapewniają rozwój mniejszych organizmów, którymi następnie żywią się łososie). Drzewa, które spadną do wody stanowić mogą miejsce odpoczynku od mocnego nurtu, a korzenie zapobiegają niszczeniu brzegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here