Energia wiatrowa i solarna może zastąpić większość zapotrzebowania w Stanach Zjedonoczonych

0

Ciekawa alternatywa

Z opublikowanych na łamach renomowanego Energy & Environmental Science badania wynika, że energia odnawialna pozyskiwana dzięki wiatrakom i panelom słonecznym mogłaby zaspokoić potrzeby energetyczne Stanów Zjednoczonych nawet w 100 procentach.

Badanie zostało oparte na godzinowych danych pogodowych, obejmujących aż 36 lat (1980-2015). Zakładając minimalną nadwyżkę produkcji, transmisję bezstratną i brak innych źródeł generujących, przy obecnej polityce budowania infrastruktury odnawialnej mogłaby ona zapewnić 80% całkowitego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w USA.

Czysta energia

Aby jednak osiągnąć 100% całkowitego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, cykle sezonowe i nieprzewidywalne zdarzenia pogodowe wymagają kilku tygodniowego przechowywania energii i / lub instalacji o wiele większej mocy słonecznej i wiatrowej niż jest to zwykle konieczne do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania  (wiązać by się to musiało ze znaczącą nadprodukcją energii).

Naukowcy dodają, że polityka i planowanie mające na celu zapewnienie niezawodnych dostaw energii elektrycznej muszą rygorystycznie uwzględniać ograniczenia związane z geofizyczną zmiennością zasobów energii słonecznej i wiatrowej – nawet w skali kontynentalnej. 

Na koniec warto podkreślić, że zgodnie z badaniem, relatywnie łatwo można zaspokoić zapotrzebowanie w granicach 80% przy użyciu samej energii słonecznej i wiatrowej. Jednak jeśli do tego dołączymy możliwość pozyskiwania energii z innych źródeł, takich jak atom czy elektrownie wodne, to „czysta energia” mogłaby stanowić 100%. Obecnie 60 procent energii w Stanach Zjednoczonych dostarcza węgiel i gaz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here