Fresk-mem, który uratował miasto od recesji

1

Zachwyceni turyści

2012 roku, miasteczko Borja w Hiszpanii. Internet pęka w szwach od memów po tym, jak ponad 80-letnia Cecilia Giménez, podjęła próbę odnowienia fresku z 1930 roku, przedstawiającego Jezusa. Od tego czasu kościół oblężony jest przez turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć „dzieło”. Szacuje się, że do 2016 roku liczba odwiedzających. przekroczyła 160 tysięcy, w stosunku do wcześniejszych kilku tysięcy rocznie.

Odwiedzający zostawiają sporo pieniędzy lokalnym mieszkańcom. Popularne są koszulki, czy nawet wina z wizerunkiem przerobionego Jezusa. Dzięki rosnącej popularności, miasto szybciej wyszło z recesji, która przez kilka lat panowała w Hiszpanii. Obecnie za zwiedzanie kościoła pobierane są opłaty w wysokości jednego euro. 51% idzie na dom opieki prowadzony przez kościół, a 49 procent na akcje charytatywne związane z leczeniem atrofii mięśni, na którą choruje syn Pani Cecilii.

Warto przypomnieć, że po „odrestaurowaniu” fresku, na arytstkę-amatorkę spadło wiele krytyki, w tym groźby śmierci.

Obecnie chodzę do psychiatry i czuję się trochę lepiej. Teraz, kiedy patrzę na fresk myślę, że nie jest taki brzydki. Zwiedzający mnie poznają, robią sobie zdjęcia. A ja im mówię: drogie dzieci, nie jestem ważną osobą. 

mówi Giménez.

1 KOMENTARZ

  1. hmm… Bóg nadruszył zębem czasu obraz by kobieta na którą zesłał chorobę umysłową zrobiła jego karykaturę, która uratuje miastoi od recesji…. Trzeba mieć fantazję. Aleluja i do przodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here