Hugh Jackman zrezygnował z części pensji, żeby zrobić bardziej realistyczny film

0

Większa widownia czy realizm?

Nie jest tajemnicą, że szersza widownia oznaczać może większe zyski. W niektórych sytuacjach odpowiednia kategoria wiekowa może przesądzić o sukcesie bądź finansowej klapie produkcji.

Amerykański system ratingowy przewiduje pięć kategorii:

  • G (General Audiences) – film odpowiedni dla wszystkich;
  • PG (Parental Guidance Suggested) – niektóre z materiałów mogą nie być odpowiednie dla dzieci;
  • PG-13 (Parents Strongly Cautioned) – niektóre z materiałów mogą nie być odpowiednie dla dzieci poniżej trzynastego roku życia;
  • R (Restricted) – osoby poniżej 17 roku życia wymagają obecności rodzica albo opiekuna;
  • NC-17 (Adults Only) – tylko dorośli powyżej 17 roku życia.

Zwykle cienka linia dzieli kategorię PG-13 i R. Niektóre produkcje filmowe stają się bardziej miałkie, żeby trafić do szerszego grona odbiorców. Sytuacja ta dotyczy w dużym stopniu popularnych ostatnio filmów o superbohaterach. Z jednej strony nie każda postać jest cukierkowa, ale komiksowi bohaterowie to dobry produkt dla młodszego widza.

Punkt zwrotny

Pewne zaskoczenie stanowić mogła produkcja „Deadpool”. Specyficzny humor, dużo brutalnych scen i kasowy sukces. 760 milionów zysków przy zaledwie 58 milionowym budżecie.

Hugh Jackman, który wcielił się w rolę Wolverine’a chciał stworzyć projekt na wzór „brutalnego westernu”. Studio jednak nie mogło uzasadnić wysokiego kosztu produkcji i potencjalnej utraty części widowni. Z propozycją wyszedł aktor grający główną rolę. Hugh Jackman miał zrezygnować z części pensji w filmie „Logan”, dzięki czemu studio mogło podjąć ryzyko zmiany kategorii wiekowej.

Poświęcenie aktora, w które miał szczerze wierzyć, przyniosło spory sukces. Film zdobył 93% procent na popularnym serwisie Rottentomatoes. Przy budżecie w granicach 100 milionów dolarów, „Logan” zarobił 619 milionów, zajmując czwarte miejsce pod względem przychodów wśród filmów z kategorii R. W czołówce jest film „Deadpool” i „It”.

Nieoficjalnie mówi się, że początkowo Jackman za kolejne cztery filmy w roli Wolverine’a miał uzyskać nawet 100 milionów dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here