Joseph Goebbels jako wzór aryjskiego dziecka wybrał sześciomiesięczną Żydówkę

0

Jej rodzice, Jacob i Pauline Levinsons, utalentowani śpiewacy, przenieśli się z Łotwy do Berlina, by w 1928 r. rozpocząć karierę muzyczną. Ich plany pokrzyżowało dojście nazistów do władzy. Jej ojciec został zwolniony z opery, ponieważ był Żydem i rozpoczął pracę jako domokrążca.

W 1935 roku, Pauline Levinsons zabrała swoją sześciomiesięczną córkę Hessy do znanego berlińskiego fotografa, aby ten zrobił zdjęcie jej dziecka. Kilka miesięcy później znalazła zdjęcie swojej córki na okładce „Sonne ins Hause„, czołowego nazistowskiego czasopisma rodzinnego.

Przerażona rodzina udała się do fotografa, Hansa Ballina by dowiedzieć się szczegółów, jak zdjęcie trafiło do niemieckiej gazety. Ballin miał powiedzieć, że celowo wysłał zdjęcie żydówki do konkursu na najpiękniejsze aryjskie dziecko, ponieważ chciał ośmieszyć nazistów. Fotograf odniósł sukces, a jego zdjęcie miało być osobiście wybrane przez ministra propagandy, Josepha Goebbelsa.

Przy narastających nastrojach antysemickich rodzina uciekła najpierw na Łotwę, następnie do Paryża, a gdy ten zajęli naziści, na Kubę i w końcu do Stanów Zjednoczonych. Obecnie Hessy Taft jest profesorem chemii w Nowym Jorku.

Teraz mogę się z tego śmiać, ale nie przeżyłabym, gdyby naziści dowiedzieli się kim tak na prawdę byłam.

Powiedziała 83-letnia profesor Taft, w rozmowie dla niemieckiego Bilda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here