Jedz makaron i chudnij

1

Podsumowanie badań

W dobie coraz popularniejszych diet ograniczających spożycie węglowodanów, w oczach wielu osób makaron stał się produktem niepożądanym. Żeby rozwiać wątpliwości, naukowcy postanowili zbadać związek między przybieraniem na wadze a makaronem.

Analizę przeprowadzono na podstawie przeglądu systematycznego z meta-analizą badań odpowiadających najwyższym kryteriom jakości danych naukowych. Po przeszukaniu największych medycznych baz danych, do oceny zakwalifikowano jedynie randomizowane kontrolowane badania, których okres obejmował średnio 12 tygodni. Po ostatecznej selekcji badań, oceną objęto w sumie 2448 pacjentów otyłych lub z nadwagą, którym zaordynowano dietę o niskim indeksie glikemicznym obfitującą w makaron. Pomimo tego, że makaron zaliczany jest do grupy węglowodanów rafinowanych, posiada niski IG.

Nie bój się makaronu

Wyniki analizy statystycznej zaskoczyły naukowców. Nie dość, że osoby biorące udział w badaniu nie przytyły, to średnio zgubiły pół kilograma. Po zakończeniu badań pacjenci stosujący dietę o niskim IG, nie stroniąc przy tym od makaronów, charakteryzowali się istotnie niższą masą ciała i indeksem BMI w stosunku do grupy kontrolnej, która spożywała produkty o wyższym IG. Zdaniem badających, spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym sprawia, że dłużej czujemy się najedzeni, dzięki czemu nie podjadamy. Naukowcy podkreślają, że mimo dużej różnorodności makaronu, wszystkie rodzaje charakteryzuje niski indeks glikemiczny, porównywalny do płatków owsianych czy roślin strączkowych.

Wyniki te są ważne, biorąc pod uwagę negatywne informacje, które docierają do opinii publicznej. Informacje, które wydają się wpływać na wybory żywieniowe, o czym świadczy spadek spożycia węglowodanów, zwłaszcza makaronów.

Podsumowują autorzy.

Naukowcy przytaczają także badanie przeprowadzone we Włoszech na grupie 20 tysięcy obywateli, które wykazało, że wyższe spożycie makaronu związane było z niższym BMI, obwodem talii i stosunkiem talii do bioder oraz z mniejszą częstotliwością występowania nadwagi i otyłości.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here