Korea Płd. chce wybudować szybką kolej łączącą Koreę Płn. ze światem

0

Kolejny Krok

Prezydent Korei Południowej – Mun Dze In, nie ukrywa, że jednym z jego życiowych celów jest zjednoczenie Półwyspu. Matka Muna zbiegła na Południe, a dziś ma 90 lat, jej siostra wciąż mieszka w Korei Północnej. Jej ostatnim życzeniem ma być zjednoczenie obu krajów.

Pod koniec zeszłego miesiąca Kim Dzon Un i Mun Dze In podjęli historyczną decyzję. Do końca tego roku ogłoszony ma być formalny koniec wojny między Koreą Północną a Koreą Południową. Liderzy zgodzili się także co do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. To nie koniec dobrych wiadomości.

Szybka kolej

Podczas ostatniego spotkania lider Korei Południowej miał wręczyć Kimowi plany budowy sieci kolejowej, która połączyłaby Półwysep Koreański, przebiegając przez obydwie stolice. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia szacuje się na około 35 miliardów dolarów, jednak może być on znacznie wyższy.

Obecnie tory w Korei Północnej nie wytrzymują obciążenia przeładowanych pociągów i często ulegają zniszczeniu. Maksymalna prędkość, z którą można się po nich poruszać wynosi około 70 km/h. Modernizacja sieci kolejowej pozwoliłaby osiągnąć co najmniej dwukrotnie większą prędkość pociągów.

Projekt linii kolejowej stanowiłby nie tylko kolejny krok łączący dwa kraje, ale miałby wpływa na sytuację geopolityczną całego regionu. W ten sposób Półwysep Koreański mógłby w prostszy sposób komunikować się z Azją i Europą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here