Ludzie, którzy nie znają się na polityce myślą, że wiedzą o niej więcej

0

Wiem, że wszystko wiem

Efekt Krugera-Dunninga to zjawisko polegające na tym, że osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie życia mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności w tej dziedzinie, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności. W niedawno opublikowanym badaniu, naukowcy postanowili zbadać, jakie przełożenie ma to zjawisko na wiedzę polityczną ludzi.

Badanie objęło 2606 amerykanów, których wiedza została sprawdzona poprzez test wiedzy o polityce. Pytania dotyczyły m.in. nazwisk ministrów, partyjnych programów czy tego, która partia ma obecnie większość. Na koniec biorący udział mieli określić jak im poszło. Ogólnie wyniki pozostawiają wiele do życzenia, a zdecydowanie gorzej poradziły sobie osoby, które znacznie przeceniły swoją wiedzę.

Wyniki wydają się wskazywać na istnienie powszechnej porażki dyskursu politycznego w Stanach Zjednoczonych: kiedy zwolennik rozmawia z kimś o innych poglądach, bardzo często przecenia swoją wiedzę i dyskredytuje wiedzę rozmówcy. Oznacza to, że zwolennik partii będzie się uważał za o wiele bardziej politycznie wykształconego od innych, nawet jeśli druga osoba ma ogromną wiedzę polityczną.

Podsumowuje autor badania Ian Anson, z Uniwersytetu Maryland.

Co prawda metodyka pozostawia wiele do życzenia, ponieważ badanie przeprowadzono na postawie internetowej ankiety, a ciekawsze efekty mogło by przynieść zbadanie debaty między dwiema osobami. Wyniki jednak zdają się potwierdzać tezę, że efekt Krugera-Dunninga jest powszechny w świecie polityki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here