Media społecznościowe nie wpływają negatywnie na kontakty interpersonalne

0
Twitter Icon Instagram Icons Social Media Facebook

Czy coraz większe uzależnienie od mediów społecznościowych, ma negatywny wpływ na relacje międzyludzkie w realnym świecie? Takie pytanie postawili sobie badacze z Uniwersytetu Missouri oraz Uniwersytetu Kansas.

Obecne zakładamy, że kiedy ludzie spędzają więcej czasu przy aplikacjach takich jak Facebook czy Snapchat, to jakość ich umiejętności interpersonalnych spada. Jednak nasze badania wskazuje, że nasze zaangażowanie w media społecznościowe nie ma mocnego wpływu na umiejętność socjalizacji.

Przekonuje pracownik wydziału dziennikarskiego Uniwersytetu Missouri – Michael Kearney.

Ekipa podjęła dwa badania, jedno długo a drugie krótkookresowe. Pierwsze przeprowadzono w latach 2009 – 2011. Jego wynik był zaskakujący, ponieważ nie dość, że korzystanie z mediów społecznościowych nie wpłynęło negatywnie na badanych, to ich poczucie zadowolenia ze społecznych interakcji wzrosło.

Z kolei krótsze, kilkudniowe badanie wykazało, że media społecznościowe mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie osób samotnych.

Ludzie, którzy są samotni i korzystają z portali społecznościowych, najprawdopodobniej nie mają wystarczającej ilości kontaktu twarzą w twarz z innymi ludźmi. Więc jeśli ich potrzeby społecznie nie są zaspokojone, istnieje ryzyko, że media społecznościowe sprawią, że będą się czuli jeszcze bardziej samotni.

Podkreślił Kearney.

Istotnym czynnikiem wydaje się być czas spędzony w internecie. Im więcej poświęcamy go aplikacjom internetowym, tym mniej czasu zostaje nam na spotkanie w realnym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here