Stojące miejsca w samolocie?

0

Rewolucja w lataniu

Pomysł, o którym otwarcie mówił dyrektor generalny irlandzkiej linii lotniczej Ryanair – Michael O’Leary, nie został porzucony. Stojące miejsca w samolocie miałby stanowić rewolucję w kosztach transportu pasażerów.

Włoscy projektanci zaprezentowali nowe siedzenia na targach awiacyjnych AIX 18. Skyrider 2.0, bo tak nazywa się produkt, zapewnia pasażerowi pozycję półsiedząca i może zostać zamontowany w obecnych samolotach. Siedzenia mają ważyć o 50% mniej od używanych obecnie i dzięki ich montażowi do kabiny miałoby zmieścić się 20% więcej pasażerów.

Obecny prototyp nie posiada pasów bezpieczeństwa i nie zakłada miejsca na bagaż podręczny pasażera. W związku z tym, że pasażer siedzi wyżej, najprawdopodobniej trzeba by zmniejszyć górne schowki, ponieważ regulacje zakładają odpowiednią odległość między głową pasażera a sufitem.

Kolumbia pionierem?

W zeszłym roku kolumbijskie linie lotnicze VivaColombia zadeklarowały, że myślą nad wprowadzeniem miejsc stojących dla swoich pasażerów. „Jest sporo ludzi, którzy chcieliby latać na stojąco. Jesteśmy zainteresowani wszystkim, co sprawi, że latanie będzie tańsze” – dodaje dyrektor generalny linii.

To, czy VivaColombia będzie mogła wprowadzić rewolucyjny projekt w swoich jednostkach, zależy od odpowiednich organów rządowych, które na razie negatywnie wypowiadają się na temat pomysłu.

Wspomniany wcześniej O’Leary, w 2010 roku odniósł się do miejsc stojących w samolotach. „Samolot to po prostu autobus ze skrzydłami. Jeśli kiedykolwiek, nie daj boże, dojdzie do wypadku, pasy Cię nie uratują. Nie potrzebujesz pasów w metrze czy pociągu, który jedzie 200 km/h„.

Poniżej więcej zdjęć produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here