Nowo odkryty gatunek mrówki, który poświęca się dla kolonii

0

Wybuchające mrówki

Colobopsis explodens, tak naukowcy nazwali nowo odkryty gatunek mrówki, posiada interesujący mechanizm samoobronny. Jeśli kolonię zaatakuje drapieżnik, owad poświęci swoje życie wybuchając i pokrywając drapieżnika żółtą, toksyczną mazią.

Jest to pierwsze odkrycie z rodzaju wybuchających mrówkowatych (Colobopsis explodens) od 1935 roku” komentuje prowadząca badanie Alice Laciny z Uniwersytetu Wiedeńskiego „mrówki te wyglądają jak wszystkie inne, jednak ich ciało wypełnione jest potencjalnie śmiercionośnym płynem”.

Śmierć mrówki nie jest tak dramatyczna, jak mogłoby się to wydawać. Owad gryzie przeciwnika, kieruję w jego stronę odwłok, po czym spina swoje mięśnie tak mocno, że dochodzi do rozerwania tkanki. Co ciekawe zapach toksycznej substancji przypominać ma curry. Odkryty w Azji gatunek stanowi pierwszą linię obrony kolonii.

Wybuchające mrówki zajmują najniższe miejsce w hierarchii i nie mają możliwości reprodukcji. Stanowią jednak istotną rolę w zapewnieniu przetrwania kolonii. „Wyobraźmy sobie, że pojedyncza mrówka jest jak komórka w ludzkim ciele. Wybuchające mrówki działają jak komórki układu odpornościowego, poświęcają swoje życie, żeby zwalczyć zagrożenie” dodaje Laciny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here