Osoby z wyższym poziomem testosteronu częściej nadużywają władzy

0

Władza i testosteron

Najnowsze badanie opublikowane w Journal of Experimental Psychology sugeruje, że osoby z wyższym poziomem testosteronu, zajmujące eksponowane stanowiska, częściej nadużywają władzy. Ma się to objawiać w poczuciu wyższości i tendencji do wykorzystywania innych. Badanie objęło 206 kobiet i mężczyzn.

„Kiedy ludzie z wyższym poziomem testosteronu otrzymują władzę nad innymi, zaczynają czuć się uprawnionymi do specjalnego traktowania. Wykorzystują innych do realizacji własnych celów. Wyznaczane przez nich zasady mają być ważniejsze niż zasady ogólnie przyjęte czy nawet obowiązujące prawo.” – komentuje autorka badania, Nicole Lisette Mead z Uniwersytetu Melbourne.

Badanie przewidziało dwa scenariusze. W pierwszym wykonanie zadania nadzorował jeden z uczestników badania, w drugim wszyscy mieli takie same obowiązki i wspólnie realizowali cel. W pierwszym scenariuszu osoby z wyższym poziomem testosteronu, zajmujące stanowisko kierownicze, miały zdecydowanie częściej zgadzać się z twierdzeniami: „nalegam by ludzie okazywali mi należny szacunek” czy „nie ma nic złego w tym, żeby czasami przypisać sobie zasługi za pomysł podwładnego”.

Jednocześnie badanie wykazało, że osoby z niższym czy normalnym poziomem testosteronu, nie wykazały skłonności narcystycznych po objęciu władzy.

Nie potrafimy znaleźć odpowiedzi, dlaczego osoby z wyższym poziomem testosteronu wykazują tendencje narcystyczne i są bardziej skłonne do wykorzystywania innych. Może to wynikać z wielu czynników. Podejrzewamy, że takie zachowanie pozwala podkreślić różnicę między szefem a jego podwładnymi. Innymi słowy, pozwala utrzymać im władze.” – dodaje Mead.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here