Prehistoryczne latające gady rozmiarów małego samolotu

0

Nowe odkrycie

Kilka nowych gatunków Pterozaurów – skrzydlatych gadów, które żyły obok dinozaurów – zostało odkrytych w regionie kopalni fosforanów w Maroku, jak donosi magazyn Nature.

Przed tym odkryciem, badacze uważali, że Pterozaury stanowiły stosunkowo małą grupę, która zaczęła powoli zanikać około 80 milionów lat temu. Jednak marokańskie skamieniałości pterozaurów opisane przez grupę naukowców pod przewodnictwem Nicholasa Longricha z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii, sugerują odkrycie co najmniej pięciu nowych gatunków.

Zaskakujące okazało się również datowanie skamielin w granicach między 66 a 67 milionów lat temu. Ich rozmiary charakteryzuje znaczna rozpiętość – od osobnika Alcione elainus wielkości dużego orła, do jeszcze nienazwanego olbrzymiego gada, o rozpiętości skrzydeł wynoszącej prawie 9 metrów.

Analiza tych i innych skamieniałości sugeruje, że zamiast zanikać, różnorodna gama pterozaurów rozwijała się do momentu, w którym o zagładę dinozaurów 66 milionów lat temu obwiniono uderzenie asteroidy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here