Pszczoły-roboty na Marsie

0

Gdzie łazik nie może…

Curiosity Rover, zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze, wylądował na Marsie w 2012 roku. Jego rola w eksploracji Czerwonej Planety jest nie do przecenienia. Ma on jednak swoje ograniczenia. W przeciągu pięciu lat przemierzył około dwudziestu kilometrów.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA, przez rok będzie finansowała projekt, który zakłada wysłanie na marsa roju robotów inspirowanych pszczołami. Koszt ma być porównywalny do pieniędzy potrzebnych na wytworzenie jednego łazika.

Nad projektem pracuje ambitna grupa amerykańskich i japońskich inżynierów. Mają oni wytworzyć małe drony przypominające pszczoły, które będą miałby możliwość autonomicznego eksplorowania planety. Typowy łazik miałby służyć za bazę do ładowania baterii i przekazywania zebranych informacji na Ziemię.

Roboty mają być rozmiaru przeciętnej pszczoły, ze skrzydłami skonstruowanymi na wzór skrzydeł cykad. Każda z pszczół-robotów będzie mogła samodzielnie badać Czerwoną Planetę, a w razie potrzeby uzyska pomoc od jednej z „sióstr” lub zostanie zastąpiona.

Obecnie projekt jest na etapie planowania. Spory problem stanowić ma kwestia konstrukcji skrzydeł oraz zasilania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here