Pyschodeliki, które mają potencjał leczniczy

0

Więcej badań

Naukowcy z prestiżowych ośrodków badawczych coraz chętniej przyglądają się działaniu substancji psychoaktywnych. Prawdziwy wysyp publikacji naukowych w tym zakresie miał miejsce pomiędzy 2012 a 2017 rokiem.

Wyniki badań nad grzybami halucygennymi, ekstazy czy ketaminą stanowią potencjał dla utworzenia nowych terapii stanów lękowych, PTSD czy depresji. Kroki podjęte przez firmy farmaceutyczne mogą przyspieszyć wprowadzenie na rynek nowych leków w przeciagu kilku najbliższych latach.

Marihuana

W powszechnej świadomości środek ten cały czas funkcjonuje jako szkodliwy narkotyk. Amerykańska jednostka ścigająca przestępstwa narkotykowe (DEA), umieściła go na szczycie swojej listy, przed kokainą czy metaamfetaminą.

Pomimo nieprzychylnego dotychczas prawa, brytyjska firma farmaceutyczna GW Pharmaceuticals, podjęła działania dążące do opracowania leku na bazie marihuany, łagodzącego objawy rzadkiej odmiany dziecięcej epilepsji. Epidiolex ma szansę zostać pierwszym lekiem z dodatkiem kannabinoidów, dopuszczonym do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Decyzja ma zapaść już w czerwcu.

Ecstasy

Substancja odkryta w 1912 roku przez firmę farmaceutyczną Merck. Nielegalna w USA od 1985 roku, ze względu na wcześnie odkryte działania niepożądane (wzrost temperatury ciała i ciśnienia krwi), które przekreśliły dalsze badania nad pozytywnym skutkiem przyjmowania MDMA.

Rick Doblin, założyciel oragnizacji non-profit, prowadzącej badania nad substancjami psychodelicznymi, od 32 lat pracuje nad wykorzystaniem ecstasy w leczeniu ludzi. Wstępne badania przeprowadzone na grupie 26 pacjentów ze stresem pourazowym (PTSD), połączone z psychoterapią, charakteryzowały się bardzo wysokim odsetkiem powodzenia.

Badania opublikowane na łamach The Lancet Psychiatry wchodzą w kolejną fazę testów, która ma objąć 250 osób. Chociaż zastosowane leczenie nie było pozbawione efektów ubocznych, głownie w postaci bezsenności czy bólów głowy to zdaniem niektórych ekspertów, substancja ma szansę trafić do aptek w 2021 roku.

Grzyby

Psylocybina to substancja aktywna zawarta w grzybach halucynogennych. Jej zastosowanie u osób cierpiących na stany lękowe lub depresję ma przynosić natychmiastową poprawę. Mózg osób chorujących na depresję charakteryzuje się zaburzoną aktywnością w obszarach odpowiedzialnych za negatywne emocje czy dobry nastrój. Psylocybina wydaje się skuteczna w przywróceniu równowagi w ośrodkowym układzie nerwowym.

Mając na uwadze te doniesienia, Peter Thiel były dyrektor generalny założonego z Elonem Muskiem i Maxem Levchinem serwisu PayPal, planuje rozpocząć pod skrzydłami spółki Compass Pathways własne badania nad grzybami halucynogennymi. Projekt ten ma skupiać się przede wszystkim na wykorzystaniu „magicznych grzybków” w leczeniu osób chorych na depresję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here