Siła chwytu, a szansa na znalezienie partnera

0

Siła chwytu i samotność

Naukowcy z Uniwersytety Columbia postanowili zbadać zależność pomiędzy siłą chwytu, a zdrowiem i szansą na znalezienie małżonkaW badaniu wzięło udział 5 009 dorosłych osób z norweskiego miasta Tromsø.

Naukowcy zbadali zależność między stanem cywilnym, a siłą chwytu u dwóch grup osób: urodzonych w latach 1923-35 i 1936-48. Zebrane dane zostały dopasowane do norweskiego krajowego rejestru zgonów. Siła chwytu została oceniona za pomocą wigorymetru, urządzenia, które prosi uczestnika o ściśnięcie gumowego balonu.

Badanie sugeruje, że mężczyźni z mocniejszym chwytem mieli większą szansę na zawarcie małżeństwa. Zależność ta jest szczególnie duża w grupie osób urodzonych w latach 1936-48. Siła chwytu pozwala także przewidzieć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

„Zebrane wyniki sugerują, że kobiety mogą faworyzować partnerów, którzy charakteryzują się większą siłą i wigorem” – komentuje autor badania dr Vegard Skirbekk „jednak na przestrzeni ostatnich dekad kobiety stają się coraz bardziej samodzielne i to mężczyźni zaczynają być od nich zależni w sytuacji, kiedy zdrowie zaczyna zawodzić. Mężczyźni ze słabszym chwytem mają podwójny problem. Z jednej strony dotyczy ich większe ryzyko zachorowania, a z drugiej samotność i brak wsparcia partnera”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here