Śmieci na dnie Rowu Mariańskiego

0

Niepokojące doniesienia

W 2017 roku japońscy naukowcy z Globalnego Oceanograficznego Centrum Danych, udostępnili dla użytku publicznego zbiór zanieczyszczeń pochodzących z głębokich wód morskich i oceanicznych.

Zarchiwizowano w nim fotografie i filmy przedstawiające śmieci, które zebrano w trakcie badań zbiorników wodnych przez przeszło 30 lat. Szokiem było zarejestrowanie plastikowej torebki, która znalazła się na głębokości 10898 metrów w obrębie Rowu Mariańskiego – najgłębszego punktu Oceanu Spokojnego.

Nieznane skutki

Dane z prowadzonego badaniazatrważające. Cząstki mikroplastiku, stanowiły 33% wszystkich zebranych przez badaczy śmieci, z czego 89% pochodziło z produktów jednorazowego użytku. Pozostałe zanieczyszczenia zebrane w bazie stanowiły metale (26%), guma (1,8%), sprzęt wędkarski (1,7%), szkło (1,4%) oraz inne śmieci pochodzące z działalności człowieka (35%).

Chociaż naukowcy już od kilku lat biją na alarm, zaniepokojeni wpływem zanieczyszczeń na populacje organizmów żyjących w wodach oceanicznych, to faktyczne oddziaływanie plastikowych odpadów na ekosystemy głębinowe nie jest w pełni znane. Nawet w głębinach Rowu Mariańskiego obecne są zróżnicowane formy życia, dla których rozkład plastikowych śmieci może oznaczać nieodwracalną zagładę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here