Więcej niż pięć piw tygodniowo może skrócić twoje życie

1

Cienka granica

Naukowcy Uniwersytetu Cambridge postanowili porównać rekomendowane, maksymalne dawki alkoholu w poszczególnych krajach oraz ich wpływ na zdrowie. Wyniki mogą być zaskakujące, ponieważ zdecydowana większość zaleceń wydaje się być zawyżona.

Badaniem objęto 600 tysięcy osób z 19 krajów. Jako górny limit przyjęto rekomendacje bliskie brytyjskim, które jako bezpieczną dawkę zakładają tygodniowe spożycie czystego alkoholu w granicach 100 g (około 5 piw lub 5 kieliszków wina). Dwukrotne przekroczenie tego limitu może skrócić nasze życie o 1 do 2 lat, a dawka w wysokości 18 drinków nawet o pięć lat.

Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z wyższym ryzykiem udaru, niewydolności serca czy nadciśnienia tętniczego. „Jeśli regularnie pijemy alkohol, to zmniejszenie jego spożycia może przyczynić się do tego, że będziemy żyć dłużej. Co prawda w rozsądnych dawkach alkohol może uchronić nas od potencjalnie mniej szkodliwych schorzeń serca, jednak należy to równoważyć z większym ryzykiem związanym z poważnymi i potencjalnie śmiertelnymi zaburzeniami sercowo-naczyniowymi” komentuje dr Angela Wood z Uniwersytetu Cambridge.

Jeśli za bezpieczną tygodniową wartość dla mężczyzn przyjmiemy dawkę 100 g czystego alkoholu, to warto podkreślić, że górny rekomendowany limit w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Szwecji wynosi niewiele poniżej 200 gramów, a dla Włoch, Hiszpanii oraz Portugalii liczba ta waha się w granicach 300 g.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here