Waymo: nasza technologia wykryłaby pieszego

0

Lepsza technologia?

Niedawno pisaliśmy o pierwszym wypadku śmiertelnym z udziałem autonomicznego samochodu. Efektem tego wydarzenia jest dyskusja na temat ryzyka związanego z nową technologią oraz kwestii jej zaimplementowania przez firmę Uber.

Dyrektor generalny Waymo, John Krafcik, twierdzi, że gdyby w wypadku uczestniczył ich pojazd, to najprawdopodobniej nie doszłoby do śmierci pieszego.

Mogę powiedzieć z przekonaniem, że w sytuacjach takich jak ta z pieszym – w tym przypadku pieszym z rowerem – mamy dużą pewność, że nasza technologia jest solidna i będzie w stanie poradzić sobie z takimi sytuacjami

– powiedział Krafcik podczas panelu na kongresie National Automobile Dealers Association w Las Vegas. Dopytany skąd bierze się jego pewność, wskazał, że technologia Waymo jest testowana na publicznych drogach i wielokrotnie sprawdzano scenariusz wejścia pieszego na drogę w nocy. Firma kładzie szczególny nacisk na tego rodzaju sytuacje, w efekcie czego wykonano tysiące testów przewidujących takie wydarzenie.

Stanowisko w sprawie zabrała także Martha Hall, przewodnicząca firmy Velodyne Lidar, która wykonuje wyspecjalizowane radary (lidary) wykorzystywane w autonomicznych pojazdach. Jej zdaniem lidar na pewno wykrył pieszego i rower, ale przetworzenie tej informacji zależy od konkretnego systemu decyzyjnego, który musiał zawieść. Martha Hall podkreśliła także, że noc nie stanowi problemu dla funkcjonalności urządzenia.

Uber oficjalnie wstrzymał rozwijanie programu samojeżdzących pojazdów, w ich ślady poszły inne firmy. Natomiast Waymo, spółka córka Google, nadal nie podjęła konkretnej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here