Więzienie za krytykę tradycyjnej medycyny

0

Państwo kontra nauka

17 kwietnia chiński sąd zwolnił z aresztu w Liangcheng, Tana Qindonga, lekarza i naukowca, aresztowanego w styczniu bieżącego roku za publiczną krytykę jednego z najlepiej sprzedających się specyfików tradycyjnej medycyny chińskiej.

Jak donosi magazyn Nature, były anestezjolog, założyciel kilku placówek biomedycznych, został wypuszczony za kaucją z powodu niewystarczających dowodów. Qindong, mieszkający na co dzień w Guangzhou w południowych Chinach, oczekuje obecnie na proces, z zarzutami o rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Kontrowersyjny specyfik

Post będący przyczyną całego zamieszania dotyczył jednego z najpopularniejszych wyrobów medycyny chińskiej – nalewki Hongmao, którą Tan Qindong określił jako „truciznę”. Za produkcję tego specyfiku odpowiada firma Hongmao Pharmaceuticals, która była już kilkukrotnie upominana przez władze lokalne i jednostki zdrowia publicznego, za wprowadzające w błąd reklamy oraz brak ostrzeżeń o możliwych działaniach niepożądanych stosowanej terapii.

Chociaż większość specyfików tradycyjnej medycyny chińskiej nigdy nie poddano krytycznej ocenie w randomizowanych badaniach klinicznych, a w przypadku niektórych specyfików odnotowano zagrażające zdrowiu efekty uboczne, to mają one poparcie w najwyższych kręgach rządowych.

Xia Nan, specjalizujący się w sprawach karnych prawnik z kancelarii Beijing Huayi, obawia się, że przypadek Tana Qindonga skutecznie uciszy publiczną krytykę tradycyjnej medycyny chińskiej oraz innych zagrożeń dotyczących zdrowia publicznego, w których kluczowy jest głos zabrany przez naukowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here