Wirusy sprzed setek milionów lat wśród ryb, żab i gadów

0

Ciekawe odkrycie

Badacze właśnie odkryli ponad 200 nieznanych wcześniej wirusów RNA, o strukturze podobnej do wirusów grypy i wirusów gorączki krwotocznej – donosi magazyn Nature.
Naukowcy określili pochodzenie tych wirusów na setki milionów lat, co towarzyszyło pojawieniu się większości współcześnie znanych gatunków zwierząt.

Poczynione odkrycia mogą przyczynić się do szybszego zidentyfikowania wirusów RNA, stanowiących potencjalne źródło infekcji dla człowieka – tłumaczy Mya Breitbart, wirusolog środowiskowy Uniwersytetu Południowej Florydy w Sankt Petersburgu.

Ponieważ wirusy RNA są przyczyną szerokiego spektrum chorób wśród ludzi i hodowli zwierząt, badacze skupiają się zazwyczaj na badaniu tych, które atakują ssaki i ptaki. Dogłębne zrozumienie ewolucji i rozwoju tych wirusów, nie jest jednak możliwe bez udziału innych kręgowców – ryb, płazów i gadów.

Ewoluujące wirusy

Zaskoczeniem dla naukowców było odkrycie wirusa spokrewnionego z wirusem eboli, wyizolowanego z niektórych zbadanych gatunków ryb. Stwierdzone pokrewieństwo nie oznacza, że wirus ten wywoła podobne objawy u ludzi, ze względu na zbyt duże zróżnicowanie międzygatunkowe – uspokaja Edward Holmes, wirusolog ewolucyjny Uniwersytetu w Sydney w Australii i współautor badania.

Na podstawie uzyskanych wyników badacze wnioskują, że większość wirusów RNA ewoluowała wraz ze swoimi gospodarzami – nosicielami, przez miliony lat. Wraz z wyjściem kręgowców z oceanów na ląd, podążali wraz z nimi „mikroskopijni autostopowicze” – wirusy RNA. Znane nam obecnie wirusy atakujące ludzi, najprawdopodobniej wyewoluowały z wirusów zasiedlających naszych przodków – kręgowców, 500 milionów lat temu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here